Pandify - porady jak projektować strony internetowe, darmowe materiały, liczne inspiracje web design.

Noworoczne postanowienia programisty

Artykuł pojawił się 05.01.2017, autorem jest Maciek Palmowski i wpadł do kategorii Codzienność

Kac minął, większość z nas właśnie rzuciła palenie, zaczęła jeść jarmuż i zamieszkała na siłowni. Moje noworoczne postanowienia troszkę odbiegają od tych co wymieniłem wcześniej.

W końcu bardziej przysiądę do JS

Z JavaScriptem mam związanych najwięcej rewolucyjnych postanowień,

Po pierwsze chciałbym pomalutku pożegnać się z jQuery, bo tak jak kiedyś było niezbędne, tak doczekaliśmy czasów gdzie JS stał się ustandaryzowany.

Po drugie to chciałbym się Angularem pobawić. Czemu akurat Angular? Przyznam, że jakoś tak wizualnie przypadł mi do gustu. Poczytałem o nim troszkę i chyba mi się podoba. Spróbuję, zobaczę, najwyżej będę szukał dalej.

A po trzecie, jak już ogarnę dwa powyższe, Ionic – to dość naturalna kolej rzeczy po dwóch powyższych.

Więcej porządku w projektach

Jestem osobą dość chaotyczną, która rzeczy takie jak dokumentacja, coding standards i inne tego typu wynalazki uważała kiedyś za wymysł szatana. Zrozumiałem jednak, że na dłuższą metę te wymysły szatana potrafią oszczędzić sporo czasu. W tym roku więc chcę pójść za ciosem i wprowadzić kilka poprawek do mojego workflow:

  • dokumentacja – po prostu pisać zawsze, chociaż jedno zdanie, szczególnie przy quickfixach
  • wprowadzić sobie coding standards w JSach – WP już ogarnięty, teraz czas na te JSy, bo póki co mam tam drobny bałagan
  • więcej testów – bo wszystkich niuansów danej funkcji człowiek nie spamięta, a tak chociaż test przypomni przy jakimś fixie, szczególnie ważne przy quickfixach

WordPress

W kwestii WordPress’a stawiam na trzy rzeczy:

  • Sage 9 – po prostu trzeba się będzie przerzucić na nową wersję. Będzie to o tyle ciekawe, że twórcy wprowadzili kilka nowości (głównie JS, ale też i Blade).
  • Bedrock – ja Bedrocka znam (mniej więcej – bo praktyki nie mam za grosz), ale zależy mi na tym, żeby wprowadzić go w firmowy workflow.
  • WP-API – jak już planuję tak szaleć z JS, to warto żebym miał jakieś dane do tych szaleństw. W tym przypadku też podstawy znam, ale warto poszerzyć tą wiedzę.

Docker

Dockera troszkę już liznąłem, ale chciałbym go poznać bardziej. Szczególnie, że jest to świetne rozwiązanie jeśli chodzi o rozwijanie wielu projektów, w różnych środowiskach developerskich. Widzę go jako świetne dopełnienie do workflow w połączeniu z Bedrockiem.

Ewolucja zamiast rewolucji

Jak widać – większość punktów, poza JS, to kolejne kroki w dziedzinach, które już znam. Uważam, że tak jest łatwiej i mam nadzieję, że 3/4 tej listy zrealizuję.

A jakie są wasze plany?

Maciek Palmowski

Jestem programistą - hobbystycznie i zawodowo (pracuję w WPMU Dev). Kiedy jednak odejdę od klawiatury jeżdżę na rowerze, biegam albo gram w gry.

Bądź na bieżąco!

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu Pandify.pl zapisz się do naszego newslettera za pomocą poniższego formularza. Obiecujemy nie wysyłać nic więcej.