Pandify - porady jak projektować strony internetowe, darmowe materiały, liczne inspiracje web design.

Open Source czyli jak możemy pomóc innym

Artykuł pojawił się 03.10.2017, autorem jest Maciek Palmowski i wpadł do kategorii Codzienność

Wyjątkowo nie będzie dziś kodu – zamiast tego będzie kilka zdań o tym jak łatwo za pomocą Open Source pomagać innym.

Task na dziś – dopisać shortcode

Tak się właśnie zaczęło – musiałem dopisać kawałek kodu do motywu. Nic więcej. Kiedy jednak to dopisałem, doszedłem do wniosku, że mam dobry dzień i redakcji zafunduję jeszcze obsługę oEmbed. Kiedy już skończyłem to stwierdziłem, że w sumie to mam materiał na plugin (360player.io nie miał swojego plugina w repozytorium) – wystarczyło więc troszkę doszlifować kod, dopisać plik readme i naszykować obrazki.

Tym sposobem, to co było zachcianką redakcji skończyło się zgłoszeniem wtyczki do repozytorium.

Wierzę, że komuś pomogłem

Mimo, że plugin pobrało około 20 osób od chwili jego opublikowania (7 dni temu) to wierzę, że komuś pomogłem, że ktoś się ucieszył, że od teraz wystarczy, wklejenie adresu playera zamiast przeklejania kawałka HTML.

Dodatkowo zauważyłem, że od mojego pierwszego contributors day na WordCamp Lublin, zacząłem bardziej zwracać uwagę na to, co ja mogę od siebie dać społeczności, zamiast tylko brać. Od pomocy na supporcie, poprzez zgłaszanie błędów (a nie tylko czekanie na fix), po właśnie publikowanie rzeczy, które mogą przydać się innym.

I nie piszę tego, żeby się chwalić – bardziej chodzi mi o to, że wiele osób tworzy fajne rzeczy, które niestety albo lądują w szufladzie, albo tylko na stronie pod którą było to stworzone. A przecież nie trzeba wiele, żeby się tym podzielić – wystarczy kilka zdań o tym jak to działa, drobna przeróbka kodu (żeby był on uniwersalny) i tyle. Pozostaje opublikować takie coś na github.com, codepen.io czy własnym blogu.

Open Source? Ale po co?

Ja widzę dwa powody:

  • każdy z nas używa jakiegoś softu Open Source – jest to więc, pośrednia, okazja, żeby za to odpłacić.
  • wierzę, że dobre uczynki do nas wracają – jeżeli więc komuś pomożemy, to wróci to nas kiedyś w postaci jakiegoś skryptu, który pomoże nam rozwiązać jakiś problem nad którym głowimy się kilka dni.

Mam nadzieję, że kogoś udało mi się przekonać do tego, że Open Source nie jest fajny tylko dlatego, że możemy pobrać jakiś skrypt za darmo (przeważnie), ale też dlatego, że możemy w bardzo łatwy sposób dać coś od siebie i stać się częścią tej wirtualnej społeczności.

ps. jeżeli ktoś chciałby wklejać na swojego bloga zdjęcia sferyczne to polecam 360player.io oraz jeden taki plugin.

pps. zgadnijcie jakie licencja mają użyte tu zdjęcia ?

Maciek Palmowski

Jestem programistą - hobbystycznie i zawodowo (pracuję w WPMU Dev). Kiedy jednak odejdę od klawiatury jeżdżę na rowerze, biegam albo gram w gry.

Bądź na bieżąco!

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu Pandify.pl zapisz się do naszego newslettera za pomocą poniższego formularza. Obiecujemy nie wysyłać nic więcej.